DUK

 

           1. Kaip pasirinkti kalnų slides?

   Žmogus, norintis įsigyti slides, pasako ūgį ir svorį, retkarčiais savo slidinėjimo ,,stažą" galvodamas, kad to pakanka. Tai yra svarbūs duomenys, bet to tikrai nepakanka, kad teisingai parinkti slides. Labai svarbu objektyviai nustatyti savo slidinėjimo įgūdžių lygį (kuris nevisada priklauso nuo slidinėjimo stažo). Taip pat labai svarbu apsispręsti, koks slidinėjimo stilius jums labiau patinka. Jeigu jūs laisvojo stiliaus ( parko) arba freeride mėgėjas, tai slides parinkti pakankamai lengva, nes šiems stiliams egzistuoja specifinės slidės. Didesnė problema parinkti slides mėgėjams, vieną ar du kartus išvažiuojantiems slidinėti į kalnus, ir ,,savaitgaliais slidinėjantiems  Lietuvoje. Visų gamintojų siūlomos slidės skirstomos į daug rūšių. Mūsų tikslas nėra nagrinėti kiekvienos rūšies paskirtį. Kadangi visų gamintojų siūlomų  modelių gausa yra tiesiog marketingas, tai supaprastinant, mes išskirsime tris pagrindines grupes: 

 

1. Trumpų posūkių slidės SL (trumpesnės ir mažesnio posukio radiuso) 

2. Ilgų posūkių slidės  GS  (ilgesnės ir didesnio posūkio radiuso) 

3. All mauntain slidės (slidės vidurys maždaug nuo 75mm pločio)

Be to, kad slidės skirstomos pagal geometriją, jos taip pat skiriasi ir pagal kietumą. Beveik visi gamintojai suteikia slidėms kietumo koeficientą. Tai labiau liečia SL ir GS slides. Sunkesnis žmogus turi rinktis kietesnes slides. Be to, nepriklausomai nuo slidininko svorio, kietesnė slidė stabilesnė ant kieto, apledėjusio šlaito.

Dažniausiai žmonės prašo parinkti slides, kad gerai čiuožtų visom sąlygom ir visais stiliais. Bet, deja, taip nebūna. Pavyzdžiui su SL slidėm galima atlikti trumpo radiuso posūkius, bet norint įsibėgėti, kažin ar tai gausis, nes slidės bus labai nestabilios čiuožiant greitai. Ir atvirkščiai, jeigu norėsit atlikti trumpus posūkius su GS slidėm, kažin ar jums tas gausis kokybiškai. Bet čiuožiant greitai su GS slidėmis jausitės užtikrintai. Norint čiuožti visom sąlygom - ir ryte, kai būna šlaitas išlygintas, ir po pietų, kai šlaitas būna perkastas, yra sugalvota All mauntain slidės. Bet reikia turėti omeny, kad all mauntain slidė niekada neatstos SL ar GS slidžių, dėl to, kad nepritaikyta atlikti švarų, taisyklingą posūkį.

Visa tai apibendrinant, tam kad parinkti slidę, svarbu žinoti, ko jūs tikitės iš slidinėjimo. Jeigu norite čiuožti gerai paruoštomis trasomis greitai, atliekant taisyklingus posūkius, reikia rinktis GS slides (ilgesnės ir didesnio radiuso).  Jeigu norite čiuožti. atliekant dažnesnius posūkius, renkantės SL slides (trumpesnės ir mažesnio radiuso). Jeigu norite komfortiškai slidinėti visą dieną, nekeliant ypatingų reikalavimų greičiui, ar posūkių kokybei, rinkitės All mauntain slides. 

         2. Ar reikalingos slidinėjimo lazdos?

Egzistuoja daug slidinėjimo rūšių ir stilių. Jeigu jūs freestyle (parko) mėgėjas, galite lazdų nenaudoti, arba naudoti trumpas, dėl balanso palaikymo. Jeigu jūs freeride mėgėjas, tai lazdos yra būtinos, tiesiog turi būti specialios, negrimstančios giliai į sniegą. Mėgėjiškam slidinėjimui lazdos taip pat reikalingos, norint atlikti taisyklingą posūkį, ypatingai čiuožiant ant statesnių šlaitų. Be to lazdos jums labai pravers kalnuose, ant ypatingai lėkštų šlaitų, jomis galėsite tiesiog pasistumti. Lazdos turi parinktos pagal ūgį. Paprastai lazdų ilgis tūrėtų būti iki alkūnės, bet nepamirškite, kad turite pridėti slidžių, apkaustų ir batų aukštį, t.y.apie 6-7cm.

Mokant vaikus slidinėti, pirmomis dienomis, lazdų galite nenaudoti, nes tai palengvina mokymo procesą